Výber domény a design webstránky
doména a design

Tento článok ma za úlohu poskytnúť pár všeobecných tipov, ktoré je dobré zvážiť po tom, ako sa rozhodnete vytvoriť si webstránku. Správny výber domény  môže pomôcť získať na stránky nového návštevníka. Design webstránky zase rozhoduje o prvom dojme, teda či sa nový návštevník rozhodne na stránkach zostať a zistiť viac alebo ich opustiť.

Výber domény

Pri výbere domény, teda názvu webstránky, je najdôležitejšie aby bola ľahko zapamätateľná. Pre domény, takisto ako pre akékoľvek iné názvy, platí, že človek si ľahšie zapamätá kratšie ako dlhšie. Pri rozhodovaní o dĺžke, je vhodné prihliadnuť na zrozumiteľnosť – radšej dlhší názov, ktorý dáva zmysel, ako nič nehovoriaca skratka.

Ak je webstránka určená prevažne slovenským zákazníkom, je lepšie ak má koncovku “.sk”, kedže pre bežných používateľov internetu zo Slovenska je to prirodzené. Predítete tak zbytočným omylom, ktoré môžu Vášho potenciálneho zákazníka nasmerovať na úplne iné webstránky ako je tá Vaša.

Cieľová skupina

Základnou zásadou pre design webstránky je dbať na cieľovú skupinu návštevníkov. Inak by mala vyzerať stránka jednoty dôchodcov a inak stránka, ktorú navštevujú hlavne mladí ľudia. Od cieľovej skupiny závisí napríklad výber farieb, veľkosť a typ písma, použité obrázky a podobne.

Jednoduchosť

Ľudský mozog vraj dokáže naraz vnímať len päť rôznych objektov. Ak ich musí vnímať viac prestane sa cítiť pohodlne. Preto pri webstránkach vždy platí, že menej je viac. Úvodná stránka by mala byť naplnená len základnými informáciami, aby sa návštevník nestratil v kope nepodstatných údajov. Ruka v ruke s jednoduchosťou informácií ide samozrejme aj grafická jednoduchosť. Príliš veľa farieb, obrázkov a dynamických prvkov spôsobuje chaos.

Intuitívnosť

Nenúťte uživateľa premýšlať. Orientácia na stránkach má byť intuitívna, návštevník má mať možnosť na prvý pohľad zistiť kam má kliknúť, aby zistil čo potrebuje. Menu by malo byť prehľadné, maximálne dvojúrovňové a stránky navrhnuté tak, aby návštevník vždy vedel kde sa nachádza a na akej úrovni.

Obsah

Je minimálne rovnako dôležitý ako design a preto si zaslúži vlastný článok.